ABD’li asker İsrail elçiliği önünde kendini yaktı: Son sözleri ‘Filistin’e özgürlük’ oldu

İsrail’in Washington Büyükelçiliği’nin önünde kendini ateşe veren kişinin ABD Hava Kuvvetleri’nde asker olduğu ve protestoyu Gazze’de soykırıma karşı çıkmak için gerçekleştirdiği ortaya çıktı. ABD Hava Kuvvetleri’nde aktif görevde olan 25 yaşındaki Aaron Bushnell’in protestosu ve kendini ateşe verdiği anda çekilen görüntüler sosyal medyaya yayıldı.

‘FİLİSTİNLİLERİN YAŞADIKLARI KARŞISINDA EYLEMİM BÜYÜK DEĞİL’

Görüntüde, kamuflaj giyen Bushnell, kendisini ABD Hava Kuvvetleri’nde aktif olarak çalışan asker olarak tanımladı ve “Artık soykırıma ortak olmayacağım” ifadesini kullandı. İsrail’in Washington Büyükelçiliği’nin önüne yürüyen Bushnell, “Şimdi oldukça şiddetli bir protesto düzenleyeceğim ancak Filistinlilerin işgalcilerinin elinde yaşadıkları karşısında benim eylemim çok da büyük bir şey değil” şeklinde konuşuyor.

‘SİLAHA DEĞİL YANGIN SÖNDÜRÜCÜYE İHTİYAÇ VAR’

Büyükelçiliğin önüne gelen Bushnell, başından aşağı benzin döküyor ve kendini ateşe verdikten sonra, üst üste nefesi kesilene kadar “Filistin’e özgürlük” diye bağırdı. Büyükelçilik polisinin “Size yardımcı olabilir miyim?” dedikten sonra “Yere yat” şeklindeki sözleri duyulan görüntülerde, diğer polisin, “Silaha değil yangın söndürücüye ihtiyaç var” ifadesi yer alıyor.

AA muhabirinin konuya ilişkin Washington İtfaiye ve Acil Sağlık Hizmeti yetkilisinden edindiği bilgide, ihbarın Washington İtfaiye ekibine yerel saatle 13.00 civarında yapıldığı bildirilmişti. İhbarda, İsrail’in Washington Büyükelçiliği binasının önünde, yetişkin bir erkeğin kendini ateşe verdiğinin kaydedildiğini aktaran yetkili, “Olay yerine ulaştığımızda, üniformalı gizli servis personeli tarafından yangının söndürüldüğünü gördük.” açıklamasında bulunmuştu.

Kendisini ateşe veren kişinin, bölge hastanesine kaldırıldığını ve ağır yaraları nedeniyle durumunun kritik olduğunu söyleyen yetkili, bu kişinin kimlik bilgileri ya da bağlantıları hakkında detay paylaşmamıştı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x