Irak’a saldırıda 16 kişi öldü: ABD’nin ‘Bağdat’la koordinasyon’ iddiasına ret

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı’nın (CENTCOM) 28 Ocak’ta Suriye-Ürdün sınırındaki ABD üssüne saldırıya karşılık olarak Irak ve Suriye’de İran Devrim Muhafızları Ordusu’na ait hedeflere yönelik hava saldırıları düzenlediğini duyurmasının ardından açıklama yapan Irak Başbakanı Muhammed Şiya Es Sudani, saldırıda Irak’ta aralarında sivillerin de olduğu 16 kişinin öldüğünü, 25 kişinin yaralandığını açıkladı. Saldırılara İran ve Suriye’den de kınama açıklamaları geldi.

SUDANİ: ABD’NİN İDDİALARI YALAN

Reuters’ın aktardığına göre, bugün açıklama yapan Başbakan Sudani, ABD’nin saldırısının ‘Irak’ın egemenliğine karşı yeni bir saldırganlık’ olarak nitelendirdi. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü John Kirby’nin ‘saldırılar öncesi Irak hükümetinin bilgilendirildiği’ yönündeki açıklamasına da değinen Sudani, saldırıların öncesinde Bağdat hükümeti ile koordine edildiği iddiasını reddederek bunların ‘yalan’ olduğunu söyledi.

Başbakan Sudani, ABD’nin öncülüğündeki askeri koalisyonun bölgedeki varlığının ‘Irak’taki güvenlik ve istikrarı tehdit etmek için bir sebep ve Irak’ı bölgesel ve uluslararası çatışmalara dahil etmek için bir gerekçe’ halini aldığını söyledi.

Irak’taki Şii milis gücü Haşdi Şabi de ABD’nin Enbar’daki silah deposuna saldırısına ilişkin açıklamasında, 16 mensubunun öldürüldüğünü, 25’inin de yaralandığını bildirdi.

İRAN: STRATEJİK BİR HATA

ABD’nin Irak ve Suriye’ye yönelik saldırılarının ardından İran Dışişleri Bakanlığı da konuya ilişkin açıklama yaptı. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, saldırıların ‘ABD açısından yeni bir maceracı ve stratejik hata’ teşkil ettiğini ve bunun yalnızca bölgedeki istikrarsızlıkta artan bir gerilime yol açacağını söyledi. Saldırıları kınayan Kenani, bunun ‘Irak ve Suriye’nin egemenliği ve toprak bütünlüğünün ihlali olduğunu’ bildirdi.

SURİYE: ÇATIŞMA ÇOK TEHLİKELİ BİR ŞEKİLDE KÖRÜKLENİYOR

ABD’nin dün akşam düzenlediği saldırılara ilişkin Suriye Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da saldırılar kınanarak, “(ABD’nin) yaptığı, Orta Doğu’daki çatışmayı çok tehlikeli bir şekilde körükleme (amacına) hizmet etmiştir” ifadelerine yer verildi.

CENTCOM Ürdün’deki üs saldırısına karşılık olarak Irak ve Suriye’de İran Devrim Muhafızları’na ait hedeflere yönelik hava saldırıları düzenlediğini duyurmuştu. CENTCOM’un yazılı açıklamasında, Suriye ve Irak’ta İran devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü ile bağlı milis gruplara ait en az 85 hedefin hava saldırısıyla vurulduğu bildirilmişti.

ABD’ye ait Kule 22 adlı üsse geçen hafta düzenlenen saldırıda 3 Amerikan askeri ölmüş, 40’tan fazla asker de yaralanmıştı. Irak Başbakanlık Askeri Sözcüsü General Yahya Resul, yaptığı yazılı açıklamada, Irak’ın batısındaki Enbar’a bağlı Kaim ve sınır bölgelerinin ABD uçakları tarafından saldırıya maruz kaldığını belirterek, “Bu saldırılar, Irak’ın bölgede istikrarı sağlamaya çalıştığı bir dönemde gerçekleşti. Bu, Irak’ın egemenliğinin ihlali ve Irak hükümetinin çabalarının baltalanması anlamına geliyor” demişti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x